با حضور معاون رییس‌جمهور

مراسم انتخاب میبد به عنوان شهر جهانی زیلو با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه، مراسم انتخاب میبد به عنوان شهر جهانی زیلو با حضور «علی اصغر مونسان» معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «محمد علی طالبی» استاندار یزد، «کمال دهقانی» نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، «حسین فلاح» فرماندار میبد و جمعی از مسئولان استان و شهرستان در سالن آمفی‌تئاتر هتل کریاس پالاس میبد برگزار شد.

فرماندار میبد در این مراسم با تشکر از همه کسانی که برای این رویداد زحمت کشیده‌اند، زیلو بافی در میبد را هنر دیرینه مردان این دیار برشمرد.

حسین فلاح همچنین ضمن قدردانی از حمایت‌های آیت‌الله اعرافی امام جمعه میبد اظهار داشت: زیلوبافی از صنایع‌دستی در شهرستان میبد است که با غنای فرهنگی و فکر و اندیشه بارور به رشد و بالندگی رسیده است.

فرماندار میبد  گفت: صنعت زیلو منحصر به شهرستان میبد است و ایجاد کارگاه‌های زیلوبافی، راه‌اندازی خانه زیلو و تلاش برای تنوع بخشیدن به نقشه، طرح و رنگ و تولید محصولات مختلف و همچنین تدوین و تصویب رشته زیلو بافی در دانشگاه علمی کاربردی میبد از اقداماتی است که به‌تازگی در جهت احیا و رونق دوباره زیلوبافی صورت گرفته است.

وی حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم را گرامی داشت و خواستار نگاه ویژه مسئولان به شهر تاریخی میبد و صنایع دستی آن شد.

استاندار یزد نیز در این مراسم با بیان این که ثبت جهانی زیلو نشان دهنده همیت مردم میبد است، اظهار کرد: توسعه میبد به دست مردم صورت گرفته است.

طالبی مشارکت عموم مردم را مهمترین ویژگی میبد در استان یزد دانست و افزود: سرمایه گذاران میبدی سرمایه‌های اجتماعی این شهرستان هستند.

استاندار یزد در ادامه با بیان این که سرمایه گذاران استان یزد گرین کارت برای دیدن بدون تشریفات مسئولان نظام را دریافت می کنند، گفت: استان یزد با اتکا به سرمایه گذاران مردمی بیش از پیش در مسیر توسعه و پیشرفت قرار می گیرد.

طالبی بحث میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را اولویت های جدی استان یزد برای توسعه بیش از پیش دانست و بیان کرد: امیدواریم رییس سازمان میراث فرهنگی مبلغ خوبی برای تقویت ظرفیت‌های میراثی استان یزد در کشور باشد.

این مسئول ثبت جهانی زیلو را آغاز کار برای بهره‌برداری از این میراث ارزشمند عنوان کرد و ادامه داد: ایجاد خوشه زیلو، ارائه تسهیلات گسترش فعالیت های زیلوبافی در میبد و جذب کمک های علمی و آموزشی جهاد دانشگاهی از جمله اقدامات در دستور کار استان یزد برای حمایت از زیلوی میبد است.

ارسال شده توسط روابط عمومی دانشگاه علمی کابردی میبد ﺳﻪشنبه 30 بهمن 1397, 08:28:00